اینترنت بانک
دوشنبه ۲۶ ارديبهشت ۱۳۹۰ ساعت ۱۴:۴۵

اينترنت‌بانك سرويسي است كه به مشتري امكان مي‌دهد تااز طريق برقراري ارتباط با شبکه‌ي اينترنتي بتواند امور بانكي خود را انجام دهد. پس تنها با داشتن يك ارتباط اينترنتي در هر جاي دنيا مي‌توان از خدمات اينترنت‌بانك استفاده كرد. كافي است ارتباط اينترنتي رايانه‌ را برقرار كرده سپس با مراجعه به سايت بانك و وارد‌كردن شماره‌ي مشتري و رمزي كه توسط بانك ارائه مي‌شود از خدماتي كه اين سيستم در اختيار قرار مي‌دهد بهره‌مند شد. در‌حال‌حاضر خدمات بانک‌داري اينترنتي مؤسسه‌ي اعتباري توسعه، فعال و آماده ارائه‌ي خدمات به مشتريان خود است .

 

ورود به سامانه اينترنت بانک مؤسسه اعتباري توسعه

 

ابزار مورد نياز براي بهره‌گيري از سامانه‌ي اينترنت‌بانک عبارتند از:


· يک دستگاه رايانه

· يک ارتباط اينترنتي

· يک حساب نزد مؤسسه‌ي اعتباري توسعه

· مجوز استفاده از اينترنت شامل نام کاربري و کلمه عبور که از شعبه مي بايد دريافت شود.

جهت ورود به سامانه‌ي اينترنت‌بانک همانطور که در تصویر زیر مشاهده می کنید از فرمی که در وب‌سايت مؤسسه به آدرس www.cid.ir ، قرار داده شده‌است، استفاده مي‌شود.

 جهت ورود به سيستم اينترنت بانک توصيه مي شود درصورتي‌که نسخه‌ي مرورگر اينترنت‌اکسپلورر شما 7.0 است، از اينترنت‌اکسپلورر 8.0 و يا ساير مرورگرها بايد استفاده شود درغيراينصورت به دليل رعايت نکات امنيتي، صفحه‌اي نمايش داده خواهد شد که مي‌بايد مطابق دستورالعمل مراحل شرح داده‌شده در صفحه انجام گيرد.


در صورت  وارد‌كردن صحيح اطلاعات، وارد صفحه‌ي اصلي اينترنت‌بانک يا صفحه‌ي خانه خواهيد شد که در آن صفحه سپرده‌هاي برگزيده‌ي شما نمايش داده‌ مي‌شود.

در سمت راست صفحه منويي به شرح ذيل مشاهده مي‌شود که با کليک روي هر يک از گزينه‌هاي آن مي توان به امکانات ديگر اينترنت‌بانک مؤسسه‌ي اعتباري توسعه دست يافت که از‌جمله اين گزينه‌ها خانه، سپرده‌ها در يک نگاه، انتقال وجه، وضعيت چک، تسهيلات، کارت، پرداخت قبض، تنظيمات، تماس با ما و خروج است.


 1- خانه


      با انتخاب اين گزينه  به صفحه‌ي خانه يا صفحه‌ي اصلي اينترنت‌بانک مؤسسه‌ي اعتباري توسعه وارد خواهيد شد که هنگام ورود به اينترنت‌بانک نيز به‌طور پيش‌فرض نشان داده‌مي‌شود. در اين صفحه سپرده‌هاي برگزيده و موجودي هريک نشان داده‌مي‌شود اين اطلاعات مربوط به موجودي تا لحظه‌ي ورود به سيستم مي‌باشد.


2


 

 2- سپرده‌ها در يک نگاه

 

در اين صفحه کليه‌ي سپرده‌هاي شما به تفکيک بلند‌مدت و کوتاه‌مدت نمايش داده‌مي‌شود که با کليک بر روي هر يک از موارد مي‌توان ليست کليه‌ي سپرده‌هاي را مشاهده كرد.

در اين صفحه با کليک روي هر شماره‌حساب مي‌توان صورت‌حساب مربوط به آن را مشاهده كرد. با انجام اين کار صفحه‌اي باز مي‌شود که کل گردش‌هاي مالي حساب مربوطه را نمايش خواهد داد. چنانچه کل صورت‌حساب در يک صفحه قابل نمايش نباشد با کليک روي هر يك از گزينه‌هاي "قبلي" و "بعدي" مي‌توان صفحات ديگري را مورد بازبيني قرار داد. با انتخاب تاريخ و بازه زماني مي‌توان گردش‌هاي انجام‌شده در هر بازه زماني دل‌خواه را مشاهده كرد.

از ديگر امکاناتي که در اين صفحه وجود دارد، امکان تهيه فايل Excel  و PDF  از صورت‌حساب در حال نمايش است. که به‌صورت دو گزينه در بالاي صفحه قرار داده شده‌است.

 


5 2


 

3-انتقال وجه

 

با انتخاب اين گزينه صفحه‌اي باز مي‌شود که داراي گزينه‌هاي انتقال وجه عادي، انتقال وجه مستمر،انتقال وجه دسته‌اي، انتقال وجه بين بانکي، انتقال وجه کارتي، گزارش انتقال وجه مستمر و گزارش انتقال وجه بين بانکي است. پنج گزينه‌ي اول آن توانايي انتقال وجه به پنج طريق مختلف را براي شما فراهم مي‌كند. و گزينه‌هاي ششم و هفتم براي نمايش گزارش عمليات انتقال وجه به‌كار مي‌رود. در ادامه به توضيح اين پنج گزينه پرداخته ‌مي‌شود.

 

3-1 انتقال وجه عادي

 

امکان انتقال وجه بين دو حساب سپرده‌ي داخلي در مؤسسه‌ي اعتباري توسعه را در اختيار قرار خواهد داد. براي انجام اين عمليات به رمز دوم اينترنت بانک که از شعبه دريافت مي‌شود، نياز است.

6

 

 

پس‌از ورود، شماره حساب‌هاي مبدا و مقصد و مبلغ مورد نظر، با کليک کليد ادامه، صفحه‌ي تاييد انتقال وجه نمايش  داده خواهد شد که در صورت تاييد، مبلغ و شماره حساب‌هاي نمايش داده‌شده و ورود رمز دوم اينترنت‌بانک، و زدن کليد انتقال وجه، عمليات انتقال وجه صورت مي‌گيرد.


7 3

 

 

3-2  انتقال وجه مستمر


اين گزينه امکان زمان‌بندي براي انجام عمليات انتقال وجه بين سپرده‌هاي داخلي مؤسسه‌ي اعتباري توسعه را فراهم مي‌آورد.

 

8


 

3-3  انتقال وجه دسته‌اي

 

اين گزينه امکان انجام عمليات انتقال وجه هم‌زمان به چند حساب را براي شما فراهم مي‌آورد. شماره حساب‌هاي مورد نظر مي‌بايد در فايل اکسلي که فرمت آن را در همان صفحه دريافت مي‌داريد وارد شوند و با کليک "ادامه" و زدن کليد "تاييد" عمليات انتقال وجه انجام خواهد شد. هم‌چنين در اين صفحه با زدن کليد "افزودن" سطر جديدي به جدول اضافه خواهد شد كه امکان ورود دستي هر يک از شماره حساب‌هاي مقصد در آن وجود خواهد داشت.


22

 

 

3-4  انتقال وجه بين بانکي

 

 اين گزينه امکان استفاده از خدمات ساتنا جهت انتقال وجه از حساب‌هاي در مؤسسه‌ي اعتباري توسعه و حسابي در ساير بانک‌ها را در اختيار قرار خواهد داد.

 

10 پس‌ از ورود شماره حساب‌هاي مبدا و مقصد و مبلغ مورد نظر، با کليک کليد "ادامه"، صفحه‌ي تاييد انتقال وجه نمايش داده خواهد شد که در صورت تاييد مبلغ و شماره حساب‌هاي نمايش داده‌شده و زدن کليد انتقال وجه، عمليات انتقال وجه انجام مي‌شود.

 

 3-5 انتقال وجه کارتي


اين گزينه امکان انتقال وجه بين دو کارت را – كارت شما و کارت ديگري - که مي‌تواند متعلق به مؤسسه و يا ساير بانک‌ها و مؤسسات عضو شتاب باشد را فراهم مي‌آورد. براي انجام عمليات انتقال وجه کارتي به شماره‌ي کارت، کد CVV2 ، تاريخ انقضاي کارت و رمز دوم اينترنت که از دستگاه‌هاي خودپرداز تهيه مي‌شود، نياز است.

 card-3-5

 

 پس‌از ورود شماره‌ي کارت مبدا و مقصد و مبلغ مورد نظر، و کليک گزينه‌ي "ادامه"، سيستم، اطلاعات ورودي شما و نام صاحب کارت مقصد را براي تاييد مجددا نمايش خواهد داد. با کليک گزينه‌ي "ادامه" و تاييد مبلغ مورد نظر به حساب مقصد انتقال داده‌مي‌شود. درغيراين‌صورت با زدن کليد بازگشت، صفحه‌ي قبل گشوده خواهد شد.

 

3-6 گزارش انتقال وجه مستمر

 

اين گزينه گزارش اجراي انتقال وجه خودکار که توسط دستور مستمر تعريف شده‌اند را نمايش مي‌دهد.از‌جمله اطلاعاتي که در اين صفحه جهت انجام جست‌وجو نمايش داده‌مي‌شود، عبارتنداز: سپرده‌ي مبدا، حداقل مبلغ، حداکثر مبلغ، تاريخ شروع و تاريخ پايان.

 هم‌چنين امکان انتخاب يک حساب از حساب‌هاي شما براي نمايش گزارش مربوط به آن حساب وجود دارد.

 

3-7 گزارش انتقال وجه بين بانکي


اين گزينه گزارش اجراي انتقال‌هاي بين بانکي شما را نمايش خواهد داد. ازجمله اطلاعاتي که در اين صفحه براي جست‌وجو نمايش داده‌مي‌شود، عبارتنداز: سپرده‌ي مبدا، بانک مقصد، حداکثر مبلغ، تاريخ شروع و تاريخ پايان و وضعيت فعلي.

 

 4- چک


با انتخاب اين گزينه مديريت چک و دسته‌چک و ليست چک‌هاي واگذارشده امکان پذير است.


4-1 مديريت چک و دسته چک

 

اين گزينه امکان مشاهده‌ي ليست سپرده‌هاي جاري و ليست دسته‌چک‌هاي مربوط به هر سپرده را فراهم مي‌كند.

 

4-2 ليست چک‌هاي واگذارشده به سپرده


در اين گزينه مي‌توان کليه‌ي چك‌هاي واگذار‌شده به هر يک از حساب‌هاي سپرده‌ را مشاهده كرد.

 14

 

5- تسهيلات

 

اين صفحه امکان مشاهده‌ي تسهيلات دريافتي را فراهم مي‌آورد.

 

6- کارت

 

6-1 مديريت کارت

 

امکانات اين صفحه شامل انسداد کارت، پرداخت قبض و انتقال وجه است.

 

16 

 انسداد:  اين گزينه امکان از کار‌انداختن کارت را فراهم مي‌آورد. با انتخاب اين گزينه صفحه‌اي گشوده مي‌شود که در آن بايد شماره‌ي کارت را انتخاب كنيد و در‌صورت تمايل با زدن کليد "انجام"، کارت خود را مسدود كنيد.

توجه به اين نکته لازم است که پس‌از مسدود‌کردن کارت، فقط با مراجعه به شعبه مي‌توانيد کارت خود را مجدداً فعال كنيد. با مسدودشدن کارت، امکان استفاده‌ي از آن در دستگاه‌هاي خودپرداز و کارت‌خوان و... ديگر وجود نخواهد داشت. نياز است براي فعال‌سازي مجدد کارت به شعبه مراجعه كرد.

هم‌چنين اين صفحه داراي گزينه‌هايي براي انجام عمليات انتقال وجه کارت به کارت و پرداخت قبض است که اين عمليات در منوهاي مربوطه توضيح داده شده‌اند.

 

7- پرداخت قبض

17 

اين گزينه امکان پرداخت قبض‌ها را در اختيار شما قرار خواهد داد، در صفحه‌ي اول با وارد‌كردن شناسه‌ي پرداخت و شناسه‌ي قبض و زدن کليد "ادامه"، در صفحه‌ي دوم با نمايش مبلغ قبض خواسته خواهد شد که شماره‌ي کارت و رمز خريد اينترنتي که بايد از خودپرداز دريافت ‌شود، را وارد كرده و با زدن کليد "تاييد"، عمليات پرداخت قبض انجام شده و مبلغ مورد نظر از حساب کارت کسر خواهد شد. 

 

8- تنظيمات

 

8-1  تغيير رمز

 

اين گزينه امکان تغيير رمز ورود به اينترنت‌بانک را در اختيار قرار مي‌دهد. با انتخاب اين گزينه صفحه‌اي گشوده مي‌شود که در آن رمز قبلي، رمز جديد و تکرار رمز جديد بايد وارد شود. سپس با زدن کليد "تغيير رمز"، رمز جديد جايگزين مي‌شود.

توجه شود که طول رمز می بایست حداقل 8 و حداکثر 20 کاراکتر باشد و فقط حروف انگلیسی و ارقام 0 - 9 را می توان مورد استفاده قرار داد.

 

18 

 

براي امنيت بيش‌تر مي‌توان از کيبورد براي ورود اطلاعات استفاده نماييد. توجه به اين نکات ضروري است که طول رمز مي‌بايست حداقل 8 و حداکثر 20کاراکتر باشد. و  فقط حروف انگليسي و ارقام 0-9 مجاز هستند.

 

8-2 تغيير رمز دوم

 

اين گزينه امکان تغيير رمز دوم اينترنت‌بانک را در اختيار قرار مي‌دهد. با انتخاب اين گزينه صفحه‌اي باز مي‌شود که در آن رمز قبلي، رمز جديد و تکرار رمز جديد بايد وارد شود. سپس با زدن کليد "تغيير رمز دوم"، رمزجديد جاي‌گزين خواهد شد. براي امنيت بيش‌تر مي‌توانيد از کيبورد براي ورود اطلاعات استفاده كنيد. توجه به اين نکات ضروري است که طول رمز حداقل 8 و حداکثر 20 کاراکتر بوده و تنها از حروف انگليسي و ارقام 0-9 استفاده شود.  

 

8-3 تغيير نام کاربري

 

اين گزينه امکان تغيير نام کاربري را در اختيار قرار مي‌دهد. با انتخاب اين گزينه صفحه‌اي باز مي‌شود که در آن نام کاربري قديم نمايش داده‌شده و مي‌خواهد که نام کاربري جديد وارد شود. سپس با زدن کليد "تغيير نام کاربري"،  نام کاربري جديد جاي‌گزين خواهد شد.

 

20

 

 نکته: در هنگام ورود به سيتم در مرتبه‌ي اول، سيستم به صورت پيش‌فرض مي‌خواهد که نام کاربري خود را تغيير دهيد.

 

8-4 تنظيمات خانه

 

در اين صفحه امکان انتخاب سپرده‌هاي پرمراجعه وجود دارد تا در صفحه‌ي خانه نمايش داده‌شود و به‌اين‌ترتيب امکان دست‌رسي سريع‌تر به سپرده‌هاي فراهم آيد. با کليک اعمال تنظيمات اعمال‌شده و با انتخاب بازگشت مي‌توان به صفحه‌ي قبل بازگشت.

 

21

 

8-5 تنظيمات نمايش

 

تعداد تراکنش‌ها در هر صفحه را نمايش خواهد داد که شامل چگونگي نمايش جدول‌هاي صورت‌حساب خواهد شد.

 

26 

9- تماس با ما

 

با انتخاب اين گزينه صفحه‌اي باز مي‌شود که شامل معرفي آدرس و شماره تماس‌هاي مراکز مؤسسه  است.


10- خروج

 

با انتخاب اين گزينه مي‌توان از اينترنت‌بانک يک خروج موفق را پشت سر گذاشت. توصيه مي‌شود همواره براي خروج از سيستم اينترنت‌بانک از منوي "خروج" استفاده شود.